Havadan Çekim Hizmetleri

Şu anda okuyorsunuz

Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun

Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun Kapak Resmi

Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun DRONESHIELD Yasak Alanlarda Uçan Droneların güvenli iniş yapmasını sağlayan dünyadaki tek sistemi üretiyor.

Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun: Drone Gun, çok çeşitli drone modellerine karşı güvenli bir şekilde iniş önlemi sağlıyor. Bu silah sistemi özellikle patlayıcı taşıyan drone yükünün kontrollü bir şekilde yönetilmesini sağlıyor.

Dronlar genelde havada bulunduğu konumda avlanıyor ve sadece dikey eksende  kontrollü bir inişle Drone Gun operatörü tarafından sistem istenilen bölgeye indiriliyor ya da cihaz belirli frekanslardan özellikle GPS ve GLONASS sinyalleri dahil olmak üzere, drone ile kullanıcı arasındaki radyo iletişimini kaldırarak, 1.2 km uzaklıkta uçuş gerçekleştiren insansız hava aracı sistemlerinin kontrolünü ele geçirebiliyor.

Operatörün isteğinde bağlı olarak GPS ve GLONASS frekanslarına engelleme yapmadan sistemin eve dönüş moduna geçmesini de sağlıyor. Özellikle hobi amaçlı uçuş yapanları düşündüğümüz zaman bazen istemeden yasak alanlarda uçuş gerçekleştirebiliyorlar. Aslında hiçbir kötü niyeti olmayan bu kullanıcıların dronelarının düşmesini verilen emeklerin boşa gitmesini kimse istemez.

Drone Gun sisteminin en önemli iki özelliği yasak bölgede uçuş yapan aracı birinci seçenecek olarak operatörün istediği güvenli bir alalana indirebilmesidir. İkinci seçenek olarak yasaklı alanda uçuşu tespit edilen insansız hava aracının güvenli olup olmadığının belirlenmesinin ardından GPS ve GLONAS Uydu sinyallerini bloke etmeden sadece kumanda sistemini devreden çıkartarak insansız hava aracının (drone)  eve dönmesini güvenli bir şekilde sağlayabilmesidir.

Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun! 1
Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun! 1

Drone Gun Sisteminin Özellikleri

 • Etkili kapsama alanı: Cihazın yapımcıları 1.2 km resmi menzil geniş çevre koşullarında ise 2 km’ye kadar kapsama alanı sağladıklarını belirtiyorlar.
 • Taşınabilirlik: Sırt çantası ile gelen tüfek sistemi operasyonel taşıma için sadece 6kg ağırlığında.
 • Kullanım kolaylığı: Standart tetikli silah görünümündeki sistem dakikalar içinde kullanıma hazır olabiliyor.
 • Video kayıt durdurma: Drone Gun sisteminin en önemli özelliklerinde birisi video kaydı yapan insansız hava aracının kayıt ve kamera sistemini bloke edebiliyor olması.
 • Adli alanda belge: Drone Gun sistemi eski drone savar sistemleri gibi bütün sinyal sistemini bozup cihazın düşmesi yerine cihazı sağlam bir şekilde güvenli alana indirmeyi planlıyor. Bu özelliği sayesinde yasak alanlarda bilinçli bir şekilde uçuş gerçekleştiren kişilerin adli vakalarda insansız hava aracı sisteminin mahkemelerde sağlam bir şekilde delil olarak kullanılması mümkün oluyor.

Benzer bir sistem geliştirici olan Battele DroneDefener

Drone Gun Sisteminin Teknik Özellikleri

 • Jammer Özellikleri
  Gerilim: 16.8 +/- 0.1V Çalışma süresi: 2saat
  Şarj süresi: 90dak Maksimum mesafe: 2km’ye kadar Jammer frekansı: 2.38Ghz-2.483Ghz 5.725Ghz-5.825Ghz
  GPS (isteğe bağlı) & GLONASS (isteğe bağlı) 1450-1650Mhz
  Pil Özellikleri
  Lityum-İyon V-Dayanıklı Aküler 14.8V, 90wh
  0.9kg
 • Anten Özellikleri
  Montaj: Picatinny Rails / MIL-STD 1913 Raylar Tip: yönlü anten
  V-Düzlemi: 10 derece
  çevre
  Çalışma sıcaklığı: -100C ile +60C arası Kalibrasyon gerektirmez, “tak ve çalıştır” Yeniden yükleme zamanı yokDrone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun! 2

DroneShield sisteminin  diğer drone savar sistemlere göre avantajları varmı farkları neler?

Lazer & Lidar 
Lazerin aktif yenileme maliyetleri ve fiyat karşılaştırması yapıldığında DroneShield’e göre çok pahalıdır. Lazer sisteminin hukuki konularda da dezavantajları bulunuyor. Yasak alanda uçuş yapan drone düşürüldükten sonra mahkemede sunabilecek bir kanıt kalmıyor çünkü cihaz lazer tarafından eritilmiş oluyor. Diğer taraftan Lazer sistemler uzun mesafelerde güç kaybettikleri için uzun mesafe drone  güvenliğinde pek kullanışlı gözükmüyor. En büyük dezavantajı ise yanlış bir alarma drone dışında başka bölgelere hatta insanlara –

Radar
Radar sistemleri oldukça pahalı sistemler olmakla birlikte  görüş hattının gerekli olduğun büyük ve hantal sistemlerdir. Nesne tespitinde çok keskin bilgler sunamadıkları için yanlış alarmlar oldukça fazladır. Frekansların yayılma ve geri  dönme hızındaki yayılma kayıplar küçük boyutlu droneların tespit edilmesini güçleştiriyor. Özellikle geçtiğimiz hafta çıkan DJI’ın SPARK modelinin bu sistemler tarafından algılanması gerçekten çok zor. Radar sistemlerinin drone tespitinde kullanılabilmesi için  ABD’de, etkin bir sistemin Federal İletişim Komisyonu (FCC) onayı gerekiyor ve diğer radyo frekansı sistemlerine zarar vermeden çalışması gerekiyor. Optik ve Kızılötesi Kameralar Görüş alanının geliştirilmesi gerekiyor aksi durumda ağaçlar, çalılıklar veya binalar tarafından tetiklenecek potansiyel yanlış alarmlar söz konusu.

Radyo Frekansı (RF)
Klasik radyo frekans jammer ile DroneShiled sisteminin tek farkı DroneShield’in frekans veritabanını düzenli aralıklarla güncellemesidir. Piyasada çok sayıda drone bulunmasına karşın, benzer frekanslarda dronelar çoğunlukla bulunuyor ve dolayısıyla “drone frekansları”  DroneShield veritabanında olduğu sürece tüm drone modelleri tespit edilip kontrol altına alınabiliyor.

Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun! 3
Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun! 3

DroneShiled sistemi özel yapım multikopter veya dronları algılayabilir mi?

Çoğu özel yapım multikopter ve drone ,piyasada  bulunan  alıcı verici parçaları, özellikle de veritabanında bulunan alıcı vericiler ve diğer parçaları kullanır. Bu nedenle, drone’un kendine has veya özel olarak kabul edilmesine rağmen, özel koşullar dışında piyasada bulunan dronlara benzer şekilde  tek frekans sistemlerinin veritabanlarıda DroneShield sistemine kayıt edildiğinden  Drone Gun tarafından saptanabilir.

Yoğun termal veya radyo frekansının kullanım açısından insan sağlığına zararı var mıdır?

Hiçbir aktif emisyon  üretimi olmadığından sadece DroneShiled veritabanında frekansları kaynak alarak silah mekanizmasının elektronik  olarak ürettiği radyo frekanslarından başka bir özelliği yoktur. DroneShield® algılama sistemi tamamen pasif olarak çalışmakta ve imalatçısı ürün broşürünce insan sağlığına hiç bir zararı olmadığı söylemektedirler.

Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun! 4
Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun! 4

DroneShield yaklaşmakta olan droneu devre dışı bırakabilir mi?

DroneShield®’in sensörleri bir uyarı sistemi görevi görüyor. Kullanıcı sistemi protokollerle kendi durumlarına uygun şekilde entegre edebiliyor. Mevcut güvenlik sistemleriyle entegrasyonu sayesinde uyarıları almanın birkaç yolu mevcut.  IP tabanlı sistemler için XML / JSON protokolleri vasıtasıyla  eposta mobil sms üzerinden bile drone alarm uyarısı alabiliyorsunuz gerçekleştirilebilir. SMS ve E-Posta sisteminin çalışması için DroneShiled’in internete bağlı olması gerekiyor.

Yaklaşmakta olan drone durdurmak için ne gibi seçenekler var?

Kullanılabilecek önlemler son kullanıcının durumuna ve kendi yargı alanındaki yasalarına bağlıdır. Sivil bir çevrede bir drone ile müdahale etmek, şu anda birçok ülkede yasal değildir; çünkü bunlar özel mülk olarak değerlendirilmektedir. Yasal olarak mevcut olduğu yerlerde, müşteriler DroneShield® DroneGun silahlarını ve ancak bir tehdit durumunda etkin bir karşı önlem çözümü olarak kullanabilir.

Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun! 5
Drone Savar Silahlar Geliyor Drone Gun! 5

Related Posts