Havadan Çekim Hizmetleri

Şu anda okuyorsunuz

Erzurum’da vali tarafından gelen drone yasağı

Erzurum'da drone yasağı

Erzurum valiliğinin yayınlamış olduğu kararı sizlerle paylaşıyoruz;

Valiliğimizde 04.11.2015 günü 152509 sayı ile yapılan toplantıda;

Droneların için  firmaları tarafından kalitesiz  malzemelerle seri üretimlerinin artmasının ardından izinsiz ve amaç dışı kullanım sorunları büyüyor. Biliyoruz ki bilinçsiz kişiler zamanında hava limanları üzerinde uçmuş, kız yurtlarının etrafında uçuşlar gerçekleştirmiş ve drone’u amacı dışında kullanımını teşvik edici hareketlerde bulunmuşlardır. Yakın zamanda büyük yasakların geleceği ve sadece ticari anlamda profesyonel hizmet verenlerin uçuş gerçekleştirebilmesinin SHGM tarafından çalışmaları devam ediyor. Erzurum ilimizdeki dikkatsiz ve tutarsız kişilerin eksik bilgilerle yanlış şekilde hareket etmeleri sonucu Erzurum valisi tarafından ildeki tüm dronların uçurulması yasaklanmıştır. Ayrıca izinsiz uçuşlara müdahale edileceği valilik açıklaması ile kamuoyuna bildirilmiştir. Valiliğin yapmış olduğu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Bu kapsamda;

Yukarıda bahsedilen olması muhtemel olayların önüne geçebilmek ve kamu güvenliğini tam ve eksiksiz sağlayabilmek amaçlı, 05.02.2016 günü ve 17098547-13903-2016/168 sayılı Valiliğimizce alınan karar ile;

Merkez ve İlçelerimizde bulunan Valilik/Kaymakamlık, Askeri Bölge, Bina, Tesisler ve lojmanları, Adliye Binası ve Lojmanları, Emniyet Bina, tesis ve lojmanları, Kamu Kurum ve Kuruluşlara ait bina, tesis ve lojmanları, irtifadan bağımsız olarak hava limanlarının meydan referans noktası merkez alınarak 15 kilometre yarıçaptaki alanda ve her iki yönde uzunlamasına 22 kilometrelik alandaki uçuşlar, helikopter pistleri ve cezaevlerinin üstünde,  NOTAM (havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri) kararıyla belirli ya da belirsiz süreli uçuşa yasak ilan edilen bölgelerde İnsansız Hava Aracı (DRONE) kullanımı yasaklanmıştır.

Ayrıca Her türlü İnsansız Hava Araçlarını (DRONE) alan/temin eden/kullanan şahısların en yakın Kolluk Birimlerine giderek kullanım amacı, markası ve modelini bildirmesi gerekmektedir. Bildirilmeyen İnsansız Hava araçları kimliği belirsiz hava aracı olarak değerlendirilecek ve derhal uçuşu engellenecektir.

Belirtilen hususlara uymayanlar hakkında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 66. Maddesi gereğince idari ve adli işlemlerin yapılacağı halkımıza duyurulur.

Dronelerin gelecekte kullanımının artacağını  fakat bu  talepe karşılık çeşitli güvenlik önlemlerinin geliştirilememesi durumunda sıkıntılı durumlar meydana gelecektir. Bu yüzden 5 milyon değerindeki drone türkiye pazarında hem satıcı hem alıcılar bu tür skandallar sonrası büyük yatırım zaafiyetlerine uğrayacaktır. Sadece lisanslı kullanıcıların uçmasına izin verilme durumlarına sebep olacak SHGM’nin bu konu üzerinde çalıştığını biliyoruz. Gerekli açıklamalar kısa sürede yapılmasını umuyoruz.

 

ERZURUM VALİLİĞİ 12/02/2016

Related Posts