Havadan Çekim Hizmetleri

Şu anda okuyorsunuz

Gaziantep’de Drone Uçuşları Yasaklandı

Gaziantep'de Drone Uçuşları Yasaklandı

Valilikten yapılan Basın Açıklaması ile Gaziantep’de Drone Uçuşları Yasaklandı. Yamaç Paraşütü ve  Tüm Hafif Hava Araçlarınında Uçuşları Durduruldu.

Gaziantep’de Drone Uçuşları Yasaklandı: Valilikten yapılan basın açıklamasında kararın gerekçesi olarak Gaziantep’in coğrafi konumu dolayısı ile çevrede yer alan terör örgütleri tarafından insansız veya hafif sportif hava araçlarıyla çarpıcı nitelikte tertip edebilecek muhtemel saldırıların engellenmesi ve bertaraf edilmesi’ ve gerekli önlemlerin alınması için sebep gösterildi. Bu kapsamda insanlı/insansız, motorlu/motorsuz dronelar, sportif amaçlı yamaç paraşütü, planör, paramotor ve benzeri her türlü hafif sivil hava aracının il dahilinde uçuşlarının yasaklandığı basın açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu.

Valilik tarafından yapılan resmi açıklma ise tam olarak şöyle:  Terör örgütleri tarafından hava araçlarıyla sansasyonel nitelikte düzenlenebilecek muhtemel saldırıların engellenmesi ve bertaraf edilmesi amacıyla, ilimiz genelinde ticari hava işletmeciliği ve genel havacılık faaliyetleri kapsamında yürütülen, helikopter ve uçak uçuşları dışında kalan insanlı/insansız, motorlu/motorsuz (drone, yamaç paraşütü, planör, paramotor vb.) her türlü sivil hava araçlarının uçuşları Valilik Makamının 05.06.2017 tarihli OLUR’ları ile yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 05.06.2017 – Saat: 17.30

Gaziantep'de Drone Uçuşları Yasaklandı 1
Gaziantep’de Drone Uçuşları Yasaklandı 1

Gaziantep ilinde ticari uçuş gerçekleştirmek isteyen insanlı ve insansız hava aracı pilotlarının valilikten izin alınmadan uçuşlarını  gerçekleştirmemelerini öneriyoruz. Şu sıralar EGM, TSK  ve Özel Harekat Timlerinin Drone savar sistemleri kullandıkları ve bu sistemleri ile  tüm cihazları bloke edebildiklerini unutmayalım.

Valilik tarafından uçuşa yasak bölgelerin haritaları:

Gaziantep valiliği harita dairesi tarafından yayımlanan uçuşa yasak bölgeler aşağıdaki fotoğraflar üzerinde sağ kısımda belirtilmiş. Haritaların sol kısmında ise konumun detaylı açıklaması ve o bölgelerde uçuşların yasak olduğunu görebiliyorsunuz. Bu bölgelerin Gaziantep ilinin bulunduğu coğrafi konum sebebi ile  olası saldırıların gerçekleşebileceği noktalar olduğunu değerlendiriyoruz.

Gaziantep'de Drone Uçuşları Yasaklandı 2
Gaziantep’de Drone Uçuşları Yasaklandı 2
Gaziantep'de Drone Uçuşları Yasaklandı 3
Gaziantep’de Drone Uçuşları Yasaklandı 3

Yukarı yer alan uçuşa yasak bölgeler haritasının PDF formatındaki halini indirmek için Gaziantep Valiliği tarafından yayımlanan resmi belgeye buradan ulaşabilirsiniz. Yasaklı uçuş bölgeleri haritası sadece insansız hava araçları için olmadığını belirtelim. Yamaç paraşütü, planör ve paramotor vb türevleri olan hafif sportif amaçlı olarak da kullanılabilen tüm hava araçlarını kapsamaktadır.

Related Posts